Rozwody w liczbach

Rozwody w liczbach

Wzrost liczby rozwodów

Rozwody w Polsce i w Europie. Taką nazwę nosi grafika, na którą przez przypadek natknęłam się kilka dni temu. Wiele interesujących danych. Zapraszam do ich analizy. 

W 2015 r. zawarto w Polsce 188,8 tys. małżeństw. W tym samym roku orzeczono 67,3 tys. rozwodów. Wskaźnik rozwodów mierzony liczbą rozwodów w stosunku do nowozawartych małżeństw wyniósł 35,6%. To oznacza, że każdego dnia rozwodziły się średnio 184 pary!

73% wszystkich rozwodów miało miejsce w miastach. Najwięcej rozwodów orzeka się w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i lubuskim. Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia – to miasta, w których rozpada się największa ilość małżeństw. Najczęściej rozwodzą się ludzie między 30 a 39 rokiem życia. Na rozwód najczęściej decydują się po 5-9 latach małżeństwa. Najczęściej przyczyną rozwodów bywają niezgodność charakterów, zdrada, nadużywanie alkoholu. Prawie 3/4 orzekanych rozwodów to rozwody bez orzekania o winie.

 

 

Statystyka na temat rozwodów

Źródło: www.onet.pl

 

Grafika zainspirowała mnie do stworzenia serii wpisów na temat rozwodów. Poruszę w nich najważniejsze, praktyczne kwestie dotyczące rozwodów. Kolejne wpisy poświęcone zostaną następującym zagadnieniom:

1. Przesłanki rozwodowe. Kiedy można mówić o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego?

2. Rozwód z orzeczeniem o winie i bez orzekania o winie. Czy opłaca się udowodnienie winy?

3. Nieobecność pozwanego. Czy stanowi przeszkodę do uzyskania rozwodu?

4. Rozwód i dzieci. Władza rodzicielska, kontakty, alimenty.

5. Porozumienie rodzicielskie i opieka naprzemienna.

6. Podział majątku przy rozwodzie.

 

Autor: r. pr. Lidia Makarska

Polecane artykuły